listopad 2017

19.11.2017

Velmi zdařilá prvotina Dity Táborské o křehkosti mezilidských vztahů a o touze po pochopení a lásce má název Malinka. Jde o svižně a vtipně vyprávěný příběh o hledání vztahu k dětem vlastním i nevlastním, o tom jak snadno mohou být naše dobré úmysly, láska a péče tím druhým vnímány jinak než zamýšlíme.

Americká spisovatelka Jodi Picoultová otevírá ve své knize Velké maličkosti téma rasismu. Půjde o pohled do světa lidí s barevnou kůží i o pohled do světa neonacistů. Vdova po válečném hrdinovi černoška Ruth je zkušená sestra pracující na novorozeneckém oddělení. Nyní stojí před soudem, protože ji obvinili ze smrti novorozence - syna bílého amerického fašisty.

Nádherný příběh prolínající dvě různá období najdete v knize Dopisy, které nikdo nečetl od britské spisovatelky Iony Greyové. Poukazuje nejen na silnou lásku za války při odloučení, ale i na nesmyslné nepsané zákony, kterými byli tehdejší lidé svazováni. Píše se rok 1943 a v nálety zničeném Londýně se setkávají dva mladí lidé: nešťastně vdaná Stella a pilot americké armády Dan. Příběh nejen o lásce, ale hlavně o neuskutečněných touhách a citech, o osudu, který čeká na své naplnění desítky let.

Třetí pokračování  neapolské tetralogie Geniální přítelkyně od Eleny Ferrante má název Příběh těch, co odcházejí, a těch, kteří zůstanou. Po zlatých šedesátých letech přichází v Itálii sedmdesátá léta s pravicovým i levicovým extremismem. Tato doba se promítne i do života již dospělých přítelkyň Eleny a Lily.

Od Irské spisovatelky Lucindy Rileyové, která dokáže mistrně vystihnout atmosféru doby a věrohodně proplétat příběhy jednotlivých hrdinů, máme tentokrát tři nové knihy. V první z nich Levandulové zahradě jde o retrospektivní vyprávění z francouzské Provence. Příběh začíná v roce 1998, kdy se Emilia stává posledním potomkem slavného šlechtického rodu. Dědictví zámku je však zatíženo velkými dluhy a Emillia se rozhodne vypátrat, jak to vlastně s jejími předky bylo a co se přihodilo za druhé světové války.
Děj další knihy Půlnoční růže nás zavede do pohádkových paláců v Indii i na panská sídla anglické šlechty. Líčí osudy čtyř generací, od idylických časů před první světovou válkou až po hektickou společnost moderní doby. Na pozadí doby sleduje pozoruhodný život krásné a inteligentní Indky Anahity.
Poslední kniha Sestra Bouře je ze série Sedm sester. Po smrti svého adoptivního otce každá z jeho šesti dcer obdrží jako dědictví dopis s údaji, podle níž mohou nalézt svou biologickou rodinu. Druhá ze sester Ally nemá zpočátku zájem pátrat po svém původu, protože se poprvé zamilovala. Vzájemnou lásku však přetrhne tragická nehoda, a tak spíš ze zoufalství než ze zvědavosti odjíždí do Norska, kam ji vedou nápovědy otcova dopisu.

Německý spisovatel Benedikt Wells napsal působivý román Na konci samoty o překonávání ztráty a osamělosti, o hledání sama sebe a především o lásce. Desetiletý Jules se svými sourozenci vyrůstá v klidném a harmonickém prostředí. Po rodinné tragédii skončí v internátě a sužují ho pocity viny a stává se z něj odtažitý snílek. Teprve v dospělosti se díky kamarádce a sourozencům dokáže Jules zbavit svého trápení.

Třetí díl série Cizinka s názvem Mořeplavec od Diany Gabaldonové plynule navazuje na předchozí děj. Blaire zjišťuje, že Jamie u Cullodenu nepadl, ale vrátil se na své panství, kde se skrýval v jeskyni. Pak se vydal do rukou Angličanů, aby jeho poddaní přežili z peněz za jeho hlavu.

Jeremy Poldark - Nový začátek je další díl ze série Poldark od anglického spisovatele Winstona Grahama. Ross prožívá nejtragičtější chvíle svého života. Po těžké ztrátě v rodině a zmařených nadějích na úspěch svého nově otevřeného dolu se ocitá před soudem. Čelí obvinění za podněcování chudinských nepokojů a za krádež královského majetku ze ztroskotaných lodí. Naopak jeho největší protivník posiluje svou moc a není jediný, kdo by uvítal jeho odsouzení. Ross se tak může spolehnout jen na svou manželku Demelzu, ženu prostého původu, která však každým svým činem dokazuje, že je dámou každým coulem.

Americká spisovatelka Leila Meacham napsala poutavý příběh z prostředí texasského ranče Ryanova pomoc. Mladá Care se musí vypořádat s náhlou smrtí svého přítele právníka a také s odkazem v jeho závěti. Získává polovinu ranče, který tvrdou rukou vede Ryanův bratr a musí na ranči aspoň jeden rok žít, aniž by komukoliv sdělila důvod. Pro ženu z města je život na pláních Texasu tvrdý, ale Care se nevzdává a je odhodlána splnit přání svého přítele.

Podmanivý romantický příběh Plantážníkova žena z exotického koloniálního Cejlonu napsala malajská spisovatelka Dinah Jefferiesová. Barvitě popisuje život místních kolonistů a jejich zaměstnanců, i vyzrávání hlavní hrdinky z naivní, opečovávané dcerky z vyšších kruhů v silnou a odhodlanou ženu.

Můj (téměř) dokonalý život od britské spisovatelky Madeleine Wickhamové nás seznámí s Katie, která vede na první pohled dokonalý život. Bydlí v Londýně, má skvělou práci a senzační fotky na Instagramu, ale skutečnost je poněkud jiná než se snaží předstírat. Když dostane výpověď v práci, musí se vrátit ke svému otci do Somersetu a její život se od základu změní.

Jeden z nejúspěšnějších amerických spisovatelů současnost Nicholas Sparks napsal další vztahový román Život ve dvou. Spokojený život dvaatřicetiletého Russe, který vše považoval za samozřejmost se najednou zničí. Bez ženy a zaměstnání se snaží znovu postavit na nohy a postarat se o svou dcerku.

Tajemství svého dědečka Guillauma se pokouší vypátrat jeho vnučka v knize Cukrářova žena britské spisovatelky Laury Madeleinové. Pátrání v archivech jí zavede do Francie na počátek 20. století. Paříž byla magickým místem a tehdejší společnost měla svá pravidla, které se Guillaume rozhodl porušit.

Britský spisovatel Harry Sidebottom přichází s novou historickou sérií Trůn Caesarů z období třetího století římských dějin. Autor v prvním dílu Žezlo a rez na osudech celé řady postav velmi reálně popisuje Impérium za vlády císaře Maxima, plného intrik, vražedných spiknutí, vášně a bitev. Boj o trůn pokračuje i v dalším dílu Ocel a krev, kdy v jednom roce vznese svůj nárok na trůn hned šest uchazečů.

Tento rok si připomínáme 300. výročí narození císařovny Marie Terezie. Spisovatel Jiří Bílek v knize Marie Terezie - Cudná císařovna s hroznou pověstí nám jí představuje nejen jako panovnici, ale také jako dceru, manželku, matku, babičku, tchýni a především ženu. Byla jediná žena, která vládla habsburské monarchii a jako jediná česká královna usedla na český trůn, ačkoliv Čechy neměla nikdy ráda. Její osobnost a životní osudy byly mnohem složitější a v řadě ohledů jiné, než se i dnes často traduje.

Divné hlášky z knihkupectví je vtipná a originální kniha od anglické autorky Jen Campbellové. Knižní jednohubka na zlepšení nálady je postavená na skutečných příbězích.

Emotivní, bolestný příběh Lidé, kteří mě znali je od americké spisovatelky Kim Hooperové. Hlavní hrdinka využije situace po tragickém 11. září 2001 a zásadně změni svůj život. Minulosti se však nelze zbavit. Aby později zajistila budoucnost svojí dcery, musí přehodnotit své dávné rozhodnutí.

Volné pokračování série Řeka bohů britského spisovatele Wilbura Smitha má název Řeka bohů - Faraon. V celém Egyptě nastávají krušné časy. Po smrti faraona se vlády ujímá jeho syn, krutý a zvrácený Utterik. Taita je zatčen a obviněn z velezrady.

Dojela na odlehlou pobřežní vyhlídku, zaparkovala, zahodila klíčky a už ji nikdy nikdo nespatřil. Pro Davida Rakera, specialistu na hledání pohřešovaných osob v thrilleru Zlomené srdce anglického spisovatele Tima Weavera, se tento případ však stává nebezpečným.

Harlan Coben vás ve svém novém thrilleru Smrt v zádech udrží v napětí až do konce. Elitní pilotka, která se během mise v Iráku dopustila osudové chyby a musela odejít z armády, se stane svědkem vraždy a zahlédne něco, co převrátí její svět.

Špionážní thriller Palác zrady amerického spisovatele Jasona Matthewse proniká až do nejvyšší sféry ruské vlády. Dvojitá tajná ruská agentka pracující pro CIA se vetře do přízně samotného Putina.

Anglická spisovatelka Angela Marsonsová napsala strhující detektivku Tichá modlitba. Dvě holčičky se stanou obětí únosu a neobyčejně krutí únozci chtějí vrátit jen jednu. Nutí rodiče postavit se proti sobě a bojovat o život svého potomka.

Dynamický, děsivý thriller Někdo tě vidí spisovatelky Clary Mackintoshové má blízko ke skutečné realitě. Hlavní hrdinka žije obyčejný život až do chvíle, kdy objeví v novinách svou fotografii s podivným inzerátem. Navíc začne mít pocit, že ji někdo sleduje, ale nikdo ji nebere vážně. Začne pátrat na vlastní pěst a zjistí, že podobné inzeráty se již objevily a ženy na snímcích se staly obětí vražd.

V detektivce Řezník kanadské spisovatelky Jennifer Hillierové se již na začátku dozvíte, kdo je vrah, přesto knihu neodložíte. Americké město Seattle děsila série vražd, která skončila, až když policejní náčelník dopadl a zastřelil proslulého Řezníka z Beacon Hill. Po třiceti letech objeví jeho vnuk bednu s hrůzným obsahem.

V thrilleru Suvenýr americké spisovatelky Tess Gerritsenové objeví soudní lékařka v bostonském muzeu, že mumie údajně pocházející ze starého Egypta je ve skutečnosti oběť nedávné vraždy. Poté je objevena další skrýš s podivně upravenými pozůstatky ženy. Je jasné, že po městě se pohybuje šílený vrah, kterého je třeba zastavit, než přidá do sbírky další exponát.

Další případ z oddělení Q kodaňské policie se bude rozplétat v knize Selfies dánského autora Jussi Adler-Olsena. Policejní oddělení se samo potýká s problémy, které musí vyřešit.

Detektiv Fawkwes se vrací do služby po nuceném odpočinku a hned se dostává k děsivému případu. Je nalezena mrtvola sešitá z šesti zavražděných těl. Tak začíná detektivka Hadrový panák britského spisovatele Daniela Cole.

Originální thriller Nebeská hostina Donalda Ray Pollocka vás vrátí o sto let zpět. Píše se rok 1917 a tři bratři po smrti svého otce se vydávají za štěstím. Nechtějí se již těžce protloukat a dřít se na cizím, ale inspirováni brakovým románem vyrazí krást, loupit a drancovat.

Další z případů vojenského policisty Jacka Reachera se bude řešit knize Večerní škola britského autora Lee Childa. Tentokrát se bude jako civilista hlásit ve večerní škole, aby odhalil spolu s kolegy chystající se teroristický útok.

Kniha Danse Macabre - Svět hororu od Stephena Kinga je pro všechny, kteří horor nejen rádi čtou, ale také přemýšlejí o jeho významu. Přiblíží vám myšlení jednoho z nejlepších hororových spisovatelů.

Pro děti:

Jednou večer se zrodil pohádkový příběh, který spisovatel Mark Twain vyprávěl svým dcerám. Příběh však zůstal nedopsán a ukrytý v archívu přečkal desítky let, kdy jej objevil Philip Stead a s respektem k autorovi ho dovyprávěl do pohádkového konce. Nyní si ho můžete přečíst i vy pod názvem Ztracený princ Margarín.

Nová dobrodružná a fantasy kniha Šest vran je od izraelské spisovatelky Leigh Bardugové. V rušném přístavním městě se skupina šesti nebezpečných psanců pokusí o nemožné- vloupat se do Ledového paláce, nejstřeženější pevnosti světa, aby zachránili nebezpečí, který hrozí světu.

Série Hraničářův učeň - První roky australského spiovatele Johna Flanagana pokračuje dalším dílem Bitva na Hackhamské pláni. Mír v zemi je ohrožen a Halt se chystá zdánlivě o nemožné, nepozorovaně se přiblížit k nepříteli a odhalit jeho plány.

První díl fantasy série Letopisy pozůstalých od Mary E. Pearsonové má název Falešný polibek. Ocitnete se v království Morrigan ve chvíli, kdy princezna Lia se má provdat kvůli zajištění politického spojenectví.

Co byste udělali, kdyby si na vás ve škole zasedl starší a mnohem větší kluk? Postěžovali byste si rodičům? Jenže právě tohle Max udělat nemůže. Jak to Max vyřeší zjistíte v knize Maxovy trable: Zamčený ve školní skříňce od americké spisovatelky Ráchel Reneé Russelové.

Zuzana Pospíšilová svou knížkou Abeceda v hádankách pomůže malým prvňáčkům s učením abecedy. Ke každému písmenku tu najdou veršovanou hádanku a vyřešit je pomohou krásné ilustrace. Když je legrace, učení jde hladce.

Veselé trampoty malého raubíře najdete v knize Kryštofovy nebetyčné maléry od spisovatelky Markéty Zahradníkové. Malý Kryštof je anděl, který se toho musí ještě hodně naučit, než se stane opravdovým andělem strážným.

Britský spisovatel norského původu Roald Dahl patří k nejoriginálnějším vypravěčům. Hrdinou knihy Jirkova zázračná medicína je obyčejný kluk, kterého nejvíce štve jeho nepříjemná a zlá babička. Snaží se být trpělivý a jednou, když je s ní sám, ji připraví medicínu proti kašli. Najednou se však začnou dít prapodivné věci.

Zábavný duchařský příběh pro menší děti najdete v knize Strašidelná knihovna - Na půdě je duch od americké spisovatelky Dori H. Butlerové.

Spisovatelka Alžběta Dvořáková napsala pro malé děti napínavé a trochu strašidelné příběhy o kocouru Herkulovi a kočce Komtese v knížkách Herkules a strašidla a Herkules na zámku.

Pohádky, které známe a máme rádi najdete v knížce Klasické české pohádky od spisovatelky Evy Mrázkové.

Hledáte-li knihu pro děti plnou dokonalých, výstižných a velmi vtipných ilustrací vezměte si třeba knížku Lízinka hledá poklad od Alexandera Steffensmeiera nebo některou z krásných vyhledávacích obrázkových knih - Léto, Zima, Noc od Rotraut Susanne Bernerové.

Vytvořte si webové stránky zdarma!